Drugi okrugli sto u okviru Meseca inovacija održan je u Naučno-tehnološkom parku Niš sa temom saradnje nauke i privrede. Snimak panel diskusije možete pogledati ovde.
Na okruglom stolu svoje viđenje stanja i mogućnosti unapređenja saradnje nauke i privrede predstavili su Milan Ranđelović, direktor Naučno-tehnološkog parka Niš, Milena Kostadinović, menadžerka operacija pri Fondu za inovacionu delatnost, Milan Banić, upravnik Centra za transfer tehnologija Univerziteta u Nišu, dr Slavimir Stošović, profesor strukovnih studija i direktor kompanije Canandi, kao i dr Leonid Stoimenov, prodekan za nastavu Elektronskog fakulteta u Nišu.
Tokom panel diskuje učesnici su se usaglasili da se izazovi ogledaju u statičnosti akademske zajednice, pretežno jednostranoj inicijativi za saradnju od strane kompanija, i pre svega u domenu pronalaska kadra. Takođe, problem je i nepostojanje adekvatnog regulatornog okvira, kao i nedovoljno razumevanje tehnološkog preduzetništva od strane studenata. Praksa pokazuje da najčešće saradnju iniciraju pojedinci kako unutar fakulteta tako i kompanija, što je ishodovalo važnim projektima (Canandi, Veriest, Koning).
Među ključnim preporukama, istaknuta je potreba rada na olakšavanju komplikovanih administrativnih procedura, obezbeđivanju veće vidljivosti potencijala akademske zajednice i stimulisanju radno angažovanih studenata da studije završe do kraja, uređivanje dodatnog angažmana profesora kao eksperata na projektima, kao i reorganizacija doktornih studija na način da istraživanja budu više primenljiva.
Nakon Niša, naredni okrugli sto biće održan u Novom Sadu, gde će biti predstavljena analiza stanja inovacija u Srbiji. Pozivamo Vas da nominujete svoje predloge preko sajta StarTech programa. Najbolji predlozi postaće deo prve Sive knjige inovativnog i visokotehnološkog preduzetništva koju priprema NALED i koju će u narednim mesecima predstaviti javnosti, institucijama i Savetu za podsticanje razvoja digitalne ekonomije.