Prema istraživanju koje svake godine sprovodi NALED, pada broj malih kompanija koje kreću u proces inoviranja i digitalne transformacije, kaže Irena Đorđević Šušić, šefica jedinice za digitalizaciju, inovacije i preduzetništvo u NALED-u.
"Zapravo, skoro dve trećine malih kompanija kaže da nema potrebu za inoviranjem, a skoro jedna trećina kaže da ne vidi nikakav benefit od toga. Samo tri odsto njih je navelo neke konkretne izazove. Konkretan izazov je finansijski aspekat - 90 odsto malih biznisa u Srbiji finansira svoje poslovanje iz sopstvenih sredstava, i kažu da ne dobijaju tako lako sredstva iz državnih fondova - da su aplicirali, ali da ih često ne dobijaju", navela je ona gostujući na Bloomberg Adria TV.
Drugi aspekt, kako je dodala, odnosi se na zahtevne administrativne procedure. "Postoji set poreskih olakšica za inovacije, ali mali biznisi kažu da im je jako zahtevno ispuniti uslove i da su pre spremni da plate nego da uđu u taj proces. I na kraju, strah - strah od greške i nedostatak prava na drugu šansu."
Već punu deceniju NALED izdaje Sivu knjigu koja sadrži sto najznačajnijih preporuka za unapređenje regulatornog okvira i smanjenje i/ili otklanjanje administrativnih prepreka. Jedna od preporuka koju donosi Siva knjiga 2024. odnosi se na objedinjavanje naplate poreza i doprinosa za preduzetnike, a Đorđević Šušić kaže da preduzetnici paušalci koji su u sistemu samooporezivanja svakog meseca svoje obaveze izmiruju na četiri uplatna računa.
"To je problematično iz tri aspekata. Prvi je administrativni - vi morate svakog meseca četiri puta da unosite četiri različita uplatna računa. Drugi je finansijski - vi plaćate proviziju na svaku od ove četiri uplatnice. I na kraju, ako nešto pogrešite, sledi zahtev za preknjiženje", poručila je.
Đorđević Šušić je istakla da su radili jednu analizu u okviru projekta StarTech, gde su došli do zaključka da postoji stotine hiljada zahteva preduzetnika za preknjižavanje, što stvara i problem Poreskoj upravi. "Takođe, ako poredimo one koji su u sistemu objedinjene uprave i one koji nisu, svaki 4. paušalac podnese zahtev za preknjiženje, dok je reč o svakom stotom kada pričamo o preduzetnicima koji su već u sistemu konsolidovane uplate."
Ceo intervju možete naći na sledećem linku